В житті багатьох родин складається ситуація, коли виникає необхідність оформити батьківство на дитину, батько якої раптово пішов з життя. Найчастіше заінтересовані особи, які виступають ініціаторами встановлення факту батьківства, бажають аби дитина загиблого унаслідувала його прізвище. Крім того, дана процедура дає можливість мати підставу для призначення дитині пенсії у зв’язку з втратою годувальника, отримати спадщину Якщо дитина була зачата в момент життя з померлим, шлюб з яким був зареєстрований в РАЦСі, то підстав для звернення із заявою немає. Проте, якщо дитина народжена поза шлюбними відносинами, це можливо лише шляхом подання заяви до суду. Також звертаємо Вашу увагу на те, що потреба звертатися до суду відпадає, якщо чоловік, який спільно проживав з жінкою, добровільно подав заяву про визнання батьківства до місцевого органу реєстрації актів цивільного стану.

Необхідність проводити дану процедуру виникає лише за наявності двох умов

  • Якщо між чоловіком та жінкою не було шлюбних відносин – в цьому випадку батько записується зі слів матері.
  • Якщо батько записаний зі слів матері в закладі, де народилася дитина.

Як подати заяву в суд на встановлення батьківства?

Матері дитини потрібно подати заяву до суду за місцем свого проживання. Заява не складається в довільній формі і має свої вимоги до змісту, а тому Вам не обійтися без допомоги наших юристів.  Крім неї це можуть зробити й інші уповноважені особи, наприклад опікун чи піклувальник дитини, особа яка виховує дитину або й сама повнолітня дитина. Більше того, перед зверненням до юриста для складення та подання заяви, Вам потрібно обдумати, з якою метою необхідно встановити факт батьківства, адже заява не буде прийнята до розгляду без зазначення мети. Як вже зазначалося це може бути необхідність у призначенні соціальних виплат дитині, прийняття спадку померлого батька або ж бажання офіційного визнання родинного зв’язку з поваги до померлого.

«Позов» на встановлення батьківства. Що потрібно знати для успішного подання заяви?

Найважливішим моментом при поданні заяви є доказова база. Перше, що потрібно довести – це факт проживання померлого з матір’ю дитини до народження, ведення ними сумісного господарства, участь померлого у вихованні дитини. В якості доказів можуть бути довідки про склад сім’ї, фотографії, свідоцтва про хрещення дітей та будь-які інші речові докази, зокрема звуко- та відеозапис. Не варто забувати, що показання та пояснення свідків також є доказами. В крайніх випадках, коли суд вважатиме подані доказами недостатніми або інших доказів просто немає, можна вдатися до проведення судово-генетичної експертизи, яка має найбільшу доказу силу серед усіх перелічених доказів. Судовій практиці також відомі випадки успішного залучення письмових доказів, зокрема листування між подружжям, в яких згадується про спільну дитину. Як доказ може бути поданий і документ, який підтверджує факт тривалого матеріального утримання дитини зі сторони померлого, його батьків тощо. Таким чином, законодавство не обмежує позивача в поданні будь-яких доказів, що можуть підтверджувати кровний зв’язок з батьком дитини.

Встановлення батьківства в судовому порядку за допомогою ДНК-тесту

Якщо інших способів доведення батьківства немає, то єдиним варіантом є подати клопотання про призначення ДНК експертизи.

Чи є все-таки обмеження в процесі доказування?

Якщо заяву до суду подає повнолітня дитина померлого або хтось подає від її імені, процес доказування може бути суттєво ускладнено. Діло в тім, що батьківство над дітьми народженими до 2004 року, повинне бути доведене хоча б однією з наступних обставин: проживання разом з померлим та спільне ведення господарства матір’ю дитини і померлим, що мали місце до народження дитини, участь у вихованні чи утриманні дитини разом матір’ю, або докази, які достовірно підтверджують, що батько визнавав своє батьківство.

Для того, щоб правильно скласти заяву, юрист який представлятиме ваші інтереси в суді повинен досконально знати всі обставини справи, в тому числі він має бути повідомлений про те, як протікали відносини жінки з чоловіком, хто може підтвердити ці відносини, чому було приховане батьківство дитини тощо. В цій категорії справ важливо зібрати якомога найбільше матеріалів, адже дуже часто суди відмовляють в задоволенні заяви, аргументуючи це недостатністю доказів. Серед обов’язкових документів, які необхідно буде долучити до заяви – свідоцтво про народження дитини та свідоцтво про смерть чоловіка, якого Ви вважаєте батьком дитини, витяг про народження дитини, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень. Також наші юристи можуть залучити спадкову справу померлого з метою пришвидшення судового розгляду.

Також варто розуміти, що рішення суду, яким підтверджується факт батьківства померлого не є документом, який надає Вам можливість Вашій дитині спадкувати чи отримувати пенсію. Рішення суду є лише підставою, коли у дитини виникає право на ті чи інші соціальні виплати або спадкування за законом.