Напевне всім хто стикався з розлученням, відомо наскільки багато ця емоційно складна та неприємна подія приносить дискомфорту. Статистика розлучень в Україні кожного року є приблизно однаковою. В розрізі року, в середньому відбувається 120 000 – 140 000 тис. розірвань офіційно зареєстрованого шлюбу. Щодо кількості припинень цивільних шлюбів, то офіційної статистики в Україні – немає, однак соціологи стверджують про тенденцію росту кількості утворень цивільних шлюбів і відповідно, прямопропорційну кількість припинень таких відносин. Кількість розлучень в Україні залежить від різноманітних соціально-економічних факторів (фінансова криза, карантин, особистісні фактори) які є каталізаторами припинення таких відносин. Основна складність припинення шлюбу полягає в емоційній складові. Тому законодавством чітко регламентовано процедуру припинення шлюбу, поділу спільно нажитого майна та присудження аліментів.

Як розлучитись в Україні?

Доволі складно чітко описати процес розлучення та чіткі алгоритми як потрібно діяти. Кожна ситуація по-своєму є унікальною і має свої підводні камені які можуть показати себе як до так і після судового процесу. Однак можна виокремити наступні етапи:

  • визначитись чи можливо розлучитись за допомогою РАЦСу;
  • якщо здійснити припинення шлюбу через РАЦС є неможливим, то слід дізнатись якому суду територіально підсудна справа для подання позовної заяви;
  • зібрати всі необхідні документи та сплатити судовий збір
    проводити переговори з партером щодо усіх спірних питань ще перед судовим засіданням (згода партнера суттєво спрощує процедуру розлучення в Україні);
  • подати позовну заяву та приймати участь в судових засіданнях;
  • отримати рішення суду та зареєструвати його в РАЦСі для отримання свідоцтва про розлучення.

Усі етапи рекомендовано проводити після консультації та за участі адвоката по сімейним справам!

Як максимально швидка та “безболісно” розлучитись в Україні?

Найбільш поширене питання сторін в процедурі розлучення: “Як розлучитися швидко в Україні?”. З огляду на завантаженість судів України, слід бути готовим до того, що процес розлучення може тривати від трьох до чотирьох місяців. Перше та найголовніше що потрібно для розлучення – це оригінал свідоцтва про шлюб. Якщо якимось чином даний документ загублено чи знищено, то в обов’язковому порядку потрібно звернутися у відділення РАЦС для отримання дублікату. Наявність відмітки “дублікат” немає жодного значення для суду чи РАЦСу при розлученні. Якщо втрачено іноземний примірник шлюбного свідоцтва тоді потрібно звертатися в іноземний орган що зареєстрував такий шлюб або до посольства цієї держави в Україні. Також документи які потрібно подати для розлучення – це свідоцтва про народження дітей, копії паспортів сторін та інші докази для повного та об’єктивного розгляду справи.

Законодавство передбачає два основних способи припинення шлюбу в Україні:

  1. Розірвання шлюбу через РАЦС.
  2. Припинення шлюбу у судовому порядку.

Кожен із наведених способів має свої плюси та мінуси і підлягають застосуванню лише при наявності конкретних фактів які мають юридичне значення.

Як подати документи на розлучення через суд?

Д

аний спосіб є універсальним та беззаперечним. Жодній людині суд не може відмовити у праві на шлюб, а також у праві його припиненні. Однак, сімейне законодавство встановлює винятки: не допускається звернення з позовом протягом вагітності дружини, а також протягом 12 місяців з дня народження дитини батьком якої є позивач.

Найперше, про що потрібно подбати – це дізнатися напевне в який суд подавати документи на розлучення. Розгляд позовів здійснює місцевий суд першої інстанції за місцем проживання відповідача у справі. Існують ситуації, при наявності яких позивач може подати документи для розлучення в найбільш територіально наближений суд (малолітні діти що на утриманні позивача, стан здоров’я, згода сторін щодо альтернативної підсудності). Щоб розпочати процес одному із подружжя або спільно необхідно подати позовну заяву із додержанням вимог статті 175 та 177 Цивільно-процесуального кодексу України. Якщо допустити помилку, вказати неправдиві відомості – у такому випадку суд залишить заяву без руху та надасть час щоб усунути недоліки. Якщо протягом цього часу позивач не виправить помилки – суд повертає позовну заяву. Крім того може трапитись чимало інших ситуацій у яких суд може відмовитись слухати справу і в тому числі може прийняти рішення не на вашу сторону. Після відкриття провадження, суд направляє судову повістку відповідачу про дату та місце засідання. За умови отримання та нез’явлення на судові засідання понад два рази (без наявності та повідомлення поважних причин неявки), суд призначає заочний розгляд справи без участі відповідача. Строк розгляду справи може тривати 3-4 місяці з дня подачі позову в канцелярію суду (за умови відсутності апеляційного/ касаційного оскарження рішення першої інстанції).

Які документи потрібні для розлучення через РАЦС?

Цим способом неможливо скористатися якщо у подружжя наявні спільні діти, а також якщо один із подружжя уникає розірвання шлюбу (не з’являється в органи РАЦСу для розлучення, створює перешкоди для затягування, тд). Якщо ж подружжя вирішило мирно розпочати шлюборозлучний процес, тоді їм потрібно одразу прямувати в найближчий РАЦС щоб подати документи для розлучення. Найголовніше що потрібно для такого виду розлучення – це оригінал свідоцтва про шлюб і паспорти обох бажаючих розлучитись. В Україні встановлено імперативне правило – актовий запис про припинення шлюбу може бути внесений лише після спливу одного місяця з моменту подання документів на розлучення.

Доволі часто трапляються випадки, коли чоловік чи дружина не мають можливості особисто з’явитися для подання документів для розлучення в орган реєстрації актів цивільного стану. У такому випадку, згідно ч. 2 ст. 106 Сімейного кодексу України можливо оформити розірвання шлюбу в односторонньому порядку при наявності нотаріального посвідченої заяви.

Як подати на розлучення з іноземцем в Україні?

Велика кількість одружень з іноземними громадянами породжує чималий відсоток розлучень. В свою чергу, такого роду розлучення ускладнене іноземним елементом. Судові справи у яких присутній іноземний елемент можуть розглядатись як за законодавством України, а також і за іноземним законом. Справи про розлучення з іноземцем відносяться до категорії складних. Найважливіше у таких процедурах – це визначити суд якому буде підсудна справа щодо розлучення, а також доказати що шлюборозлучний процес має відбутися тільки в Україні і виключно за законодавством України. Якщо подати на розлучення з іноземцем який постійно проживає за кордоном і не дає згоди на розлучення суд може запропонувати позивачу звернутися в іноземний суд за пропискою відповідача. Крім того, потрібно правильно і в повному обсязі потрібно підготувати документи на розлучення які долучаються до позову як додатки. Найважливішим документом, зрозуміло що є оригінал свідоцтва про шлюб. Якщо пара одружилась на території іноземної держави, в такому випадку свідоцтво має бути з апостилем (США, Німеччина, Ізраїль і тд.) або легалізованим ( Канада, Єгипет і тд.). В протилежному випадку, такий документ не буде визнаватись офіційним.

Зрозуміло, така ситуація є доволі не приємною та максимально не зручною, адже потрібно витратити чимало часу та ресурсів щоб отримати розлучення. У таких випадках, найлогічніше звернутися до кваліфікованого адвоката ще до початку розгляду справи і дізнатися як правильно подати на розлучення в Україні.

Що потрібно щоб розлучитись з іноземцем без його згоди та присутності?

Досить часто, трапляються ситуації коли фактичний розрив відносин між чоловіком і дружиною супроводжується конфліктом та зміною місця проживання. Подекуди, зв’язок між подружжям втрачається настільки, що місце проживання один його є невідомим. У випадку якщо обоє з подружжя є громадянами України суд здійснює розшук відповідача. Виникає питання, в який суд подавати на розлучення якщо відповідачем є іноземець який немає прописки в Україні і проживає за кордоном? З огляду на судову практику, відповідь на це питання є складною і неоднозначною. У кожному конкретному випадку потрібно подавати суду докази що дана справа повинна розглядатись за українськими законами та досліджувати матеріали усі справи індивідуально. Вчасне звернення до адвоката по розлученням – запорукою прийняття судом позитивного рішення та в найкоротші терміни.

marriage in ukraine