Коли розпадаються сімейні пари, першим питанням для них, є умови поділу спільно нажитого майна подружжя. Доволі часто чоловік та дружина добровільно та без суперечок ділять майно в справедливих частках з огляду на вклад кожного з них та з врахуванням необхідного майна для дитини. Оформлюється це нотаріальним договором де чітко передбачено частки у відсотковому співвідношенні, а також яке майно кому переходить.

Даний вид спору, за умови відсутності мирного врегулювання, вирішується тільки судом. Звернутися з позовом можливо як і під час розгляду справи про розлучення, так і після набрання рішенням суду законної сили. Для правильної побудови справи слід звернутися до кваліфікованих адвокатів по сімейних спорах.

Способи поділу майна

Поділу підлягає рухоме та нерухоме майно що належить на праві спільної сумісної власності подружжя. Однак, є певні категорії об’єктів власності що належать лише конкретній особі і ніхто не може претендувати на них.  Отож, особистою власністю чоловіка і дружини є:

  • рухоме і нерухоме майно яке було придбане до реєстрації шлюбу або придбане за власні кошти;
  • рухоме і нерухоме майно яке було дароване конкретній особі;
  • речі індивідуального користування ( різноманітна побутова техніка, коштовності, одяг і тд).

Поділити майно можна у різні способи та у різних співвідношеннях. Зазвичай майно ділять в рівних частках 50% на 50%. Однак, тут можуть бути певні розбіжності у користуванні поділеним рухомим чи нерухомим майном. У такому випадку, суд визначатиме порядок користування кожним із подружь таким майном або зобов’яже виплатити половину вартості такого майна. При наявності рухомого та нерухомого майна в сукупності, можна здійснити поділ шляхом передачі рівноцінного майна.

Як відбувається поділ майна якщо стороною шлюбу є іноземець?

Питання про поділ майна чоловіка і дружини при умові якщо хтось із них є громадянами іноземних держав є доволі ускладнене та потребує кваліфікованої оцінки.  Щоб дана категорія справ розглядалась за законодавством України має бути присутнім декілька умов:

  • майно має знаходитись на території України;
  • в іноземця мають бути законні підстави для проживання в Україні.

Якщо спільне нерухоме майно розташоване закордоном, у такому випадку необхідно одразу звертатися в іноземні суди. Також важливо визначити право якої держави застосовувати при розподілі рухомого майна.

marriage in ukraine