Порядок дій, необхідний для розірвання шлюбу в Україні за спільною згодою не потребує значних зусиль та витрат. Це максимально проста процедура, розрахована на осіб, які  дійшли згоди про час, місце та наслідки розірвання шлюбу, яку подружжя в силах здійснити самостійно. Однак за певних обставин між подружжям виникає спір,  у такому випадку  без допомоги професійних адвокатів по сімейним спорам Вам не обійтись. 

Розірвання шлюбу в судовому порядку з громадянином іноземної держави можливе як на території України, так і в інших державах в залежності від ряду умов. Якщо обидва з подружжя, яке не має дітей, згідні припинити шлюбні відносини в Україні, то подати спільну заяву про розірвання шлюбу можна до місцевого відділу РАЦС. В разі наявності у подружжя дітей, заява на розірвання шлюбу подається до суду. Однак, на практиці бувають випадки, коли хтось із вас не погоджується з вибором країни розлучення, і тоді виникає потреба вирішувати цей спір за допомогою судової тяганини шляхом подання позову. Це найбільш неприємний і складний спосіб припинити шлюбні відносини, але й у багатьох випадках найбільш надійний. При визнанні шлюбу розірваним за кордоном найчастіше вимагається саме рішення суду про розірвання шлюбу, а не документи видані органами влади.

Як заповняти зразок заяви на розірвання шлюбу через відділ РАЦС?

Державну реєстрацію розірвання шлюбу в Україні проводять за місцем Вашого проживання або іншого з подружжя. Орган РАЦС не має права відмовити в реєстрації, якщо документи подані одним з подружжя за місцем проживання другого з подружжя. Із собою необхідно мати такі документи:

  1. Письмова заява про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, (може бути подана другим з подружжя за умови її нотаріального посвідчення);
  2. Свідоцтво про шлюб а за його відсутності – відмітка про шлюб в паспорті заявника;
  3. Паспортний документ або посвідка на постійне чи тимчасове проживання.

Заповнення заяви на розірвання шлюбу в Україні не є складною процедурою. Це можливо зробити безпосередньо у приміщенні РАЦСу. Однак слід бути уважним при заповненні заяви якщо хтось із подружжя не може особисто прийти і заповнити заяву. У такому разі це потрібно робити у нотаріуса з дотриманням певних вимог що передбачені законом.

Як заповняти заяву на розірвання шлюбу через суд в Україні?

Для того що розірвати шлюб через суд потрібно правильно заповнити позовну заяву. Даний вид заяви не можна заповняти у довільній форму. Конкретні вимоги до форми і змісту імперативно передбачені в Цивільно процесуальному кодексі України.

Якщо не дотриматися цих вимог розірвання шлюбу не відбудеться, так як суд залишить заяву без руху і потім поверне позивачу на доопрацювання . 

Шлюб припиняється після спливу 1-2 місяців з дня подання усіх документів, якщо спільну заяву подружжя за цей час не буде відкликано.  Також, Ви можете подати до суду письмове повідомлення з проханням перенести день судового засідання або розгляд без Вашої участі, із зазначенням поважних причин, через які позивач чи відповідач не може з’явитися в суд для участі у судовій справі.

Скільки коштує розірвання шлюбу через суд в Україні?

Для того щоб скористатися правом на судовий розгляд розірвання шлюбу в Україні потрібно сплатити судовий збір. Вартість такого збору корелюється від характеру вимог що передбачені у позовній заяві. Станом на 2020 рік становить 840,80 грн. Додатковими витратами може бути гонорар адвоката який залежить від складності справи та кількості часу який був витрачений для ефективної юридичної допомоги.

Якщо між Вами є майновий спір – до суду подається позовна заява з вимогою про розподіл спільного майна паралельно із розглядом про розірвання шлюбу в суді. Важливою відмінністю від звичайної процедури розірвання шлюбу через суд процедури є необхідність доведення що майно належить вам на праві спільної сумісної власності.

Стосовно того як правильно почати судову процедуру і яка буде вартість під ключ Вас можуть проінформувати наші юристи дослідивши індивідуальну ситуацію.

Розірвання шлюбу через суд в Україні з іноземцем. Заява на розірвання

Особливими визнаються випадки коли стороною при розірванні шлюбу в Україні є іноземець. Сама судова процедура не відрізняється кардинально ніж при розлучені громадян України, однак має свої особливості, які можуть бути визначальними при прийнятті рішення судом.

Перш за все, потрібно звернути увагу на підсудність справи. За загальним правилом заява про розірвання шлюбу через суд розглядається за місцем проживання відповідача. Відповідно, якщо відповідачем є іноземець у якого немає в Україні офіційно зареєстрованого адресу – виникає складність у визначенні підсудності справи. У таких випадках, суд має законне право відмовити у розгляді справи і запропонувати позивачу звернутися в іноземний суд.  Лише звернувшись до кваліфікованих адвокатів можливо уникнути проблем із визначенням підсудності.

У заяві про розірвання шлюбу в судовому порядку з іноземцем вказується його останнє відоме місце проживання чи перебування, за яким суд здійснюватиме заходи по його розшуку. Якщо знайти іноземця не вдається, суд розглядатиме справу за його відсутності.

Як подати документи без присутності одного з подружжя?

Ви можете подати документи за відсутності другого з подружжя. Той з подружжя, хто буде подавати спільну заяву разом з іншими документами, може подати їх без присутності іншого з подружжя, пред’явивши при цьому довіреність із нотаріально засвідченим підписом.

Також заявник має право надіслати до відділу РАЦС письмове повідомлення про згоду на реєстрацію розірвання шлюбу за його відсутності. В заяві зазначається місцезнаходження РАЦСу, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу.

Якщо ж подається позовна заява про розірвання шлюбу в судовому порядку, присутність обох подружжя не є обов’язковим. Так як суд може розглянути справа і прийняти рішення без участі сторін.

marriage in ukraine