Як виглядає розлучення при спільній згоді в Україні

Зазвичай розлучення асоціюється із скандальними та довготривалими судовими тяганинами, які вимагають значних матеріальних витрат і професійного втручання хорошого юриста. Однак, досить часто подружжя не погоджуються із таким сценарієм і обоє бажають оформити розлучення по спільному бажанню, швидко та без конфліктів.  Насправді, мирне врегулювання спору  є оптимальною для сторін з фінансової точки зору з огляду на економію часу адвокатів та суду. Розлучення по спільному бажанні може оформлятися по-різному, адже бувають кардинально різні ситуації. На обрання конкретного способу, слід звернути увагу на те чи є діти, громадяни якої країни є подружжя, чи обоє проживають в Україні і мають змогу спільними діями оформити розірвання шлюбу, тощо.

Розлучення по спільному бажанні з дитиною  через суд в Україні

У випадку, якщо чоловік і дружина прийшли спільної згоди про розлучення і бажають зробити це мирно, вони можуть скористатися способом  розірвання шлюбу рішенням суду за спільною заявою. Ця процедура, є доволі складною бо потребує фахової оцінки усіх ризиків і допомоги адвокатів під час судового процесу. Коротко, дана процедура виглядає так: після досягнення  усної згоди припинити шлюб, ініціатору розлучення потрібно звернутися із позовною заявою до канцелярії суду за місцем проживання або перебування відповідача. Позов може пред’являтися за місцем проживання того з подружжя, у кого на утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.

У позові потрібно аргументувати причину розлучення та чому відновлення сім’ї неможливе. Зразок позову про розірвання шлюбу по спільній згоді можна знайти в мережі інтернет або звернувшись до адвоката. До суду також потрібно подати угоду про визначення місця проживання дітей у якій чітко передбачити з ким діти будуть проживати, графік відвідувань, сумісні відпустки, тощо. Також у досудовому порядку можна врегулювати виплату аліментів.  У свою чергу, відповідачу потрібно подати письмовий відзив на позов або усно на судовому засіданні у якому визнати усі позовні вимоги та не заперечувати проти розлучення за спільним бажанням по законодавству України.  Судова справа буде розглядатися не більше 1 місяця з моменту відкриття провадження. Слід звернути увагу, що цей строк по факту буде довшим і складатиме 2-3 місяці. На кінцевому етапі Ви отримаєте рішення суду про припинення шлюбу яке в подальшому потрібно зареєструвати у відділі РАЦС. Для того щоб максимально прискорити і спростити для Вас шлюборозлучний процес, потрібно звернутися до адвокатів по сімейних справах.

Скільки коштує розлучення через суд?

Вибір мирного врегулювання спору між подружжям автоматично економить багато грошей і часу обох сторін. З обов’язкових витрат – це судовий збір. Не заплативши його або заплативши з помилкою (не точна сума, не правильні реквізити суду) Ви ризикуєте не розпочати справу, адже суд залишить такий позов без розгляду. Станом на 2020 рік сума судового збору для розгляду справ про розлучення  дорівнює 840 грн. 80 коп. Також із можливих витрат складуть нотаріальні та адвокатські послуги, обсяг яких залежить від Вашої обізнаності та досвіду в подібних справах.

Розлучення в РАЦСі по спільному бажанні

Для розірвання шлюбу органами РАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей – у цьому випадку Ви можете звернутися як за своїм місцем проживання, так і другого з подружжя у відділ реєстрації актів цивільного стану із заявою про розірвання шлюбу. Заповнити таку заяву допоможуть працівники цього органу надавши Вам зразок заяви на розлучення за спільною згодою. У випадку якщо хтось із подружжя відсутній в Україні або не може через поважні причини прийти і особисто заповнити свою частину заяви, у цьому випадку потрібна нотаріальна згода на розлучення одного із подружь який буде відсутній при поданні заяви у РАЦС. У випадку якщо стороною шлюборозлучного процесу є іноземець який не розуміє державної мови України, для заповнення заяви потрібно скористатися послугами дипломованого перекладача який перекладе та розтлумачить зміст заяви. Даний варіант розлучення за спільною згодою є  найпростіший із можливих. Однак, цим способом можна скористатися тільки якщо у подружжя відсутні спільні діти.

Подружжям подаються такі документи:

  1.       Письмова заява про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей;
  2.       Свідоцтво про шлюб (оригінал або дублікат);
  3.       Внутрішній паспортний документ або нотаріальний переклад закордонного паспорта, посвідка на постійне чи тимчасове проживання (для іноземців).

Після спливу одного місяця з дня подання документів, якщо заява не буде відкликана подружжям, відділ РАЦС проводить державну реєстрацію розірвання шлюбу у присутності хоча б одного з Вас. По закінченню процедури видається свідоцтво про розлучення у двох примірниках.

Як подати заяву на розлучення за спільною згодою за відсутності одного з подружжя

Подати документи в РАЦС від імені одного із подружжя може другий із подружжя за умови, що особа не може подати їх через поважну причину і справжність підпису на заяві, поданій нею буде нотаріально засвідчена або прирівняна до неї. Якщо ж хтось із подружь на час судового способу розлучення відсутній через поважні причини. То від його імені, позивач може передати суду нотаріальну заяву де відповідач погоджується із розлученням. Якщо відповідач є іноземним громадянином виявити свій акцепт від може шляхом заяви яка має бути нотаріально звіреною та апостильованою в країні видачі такого документа. Дещо складнішою є процедура розлучення з іноземцем за його відсутності. У такому випадку суд вирішує якої країни слід застосовувати законодавство.

Запорука швидкого розлучення без будь-яких проблем – це вчасне звернення до кваліфікованих спеціалістів, які одразу скажуть Вам усі ризики і перешкоди що можуть вплинути на хід справи.

marriage in ukraine