Аліменти – обов’язок як для батьків-українців, так і для іноземців. Вирішення спорів в сімейних відносинах не є новизною в Україні. Однією зі сфер таких спорів є стягнення аліментів. Актуальність цієї теми зумовлена реальною можливістю здійснення стягнення на користь дитини. Процес стягнення аліментів з іноземця відрізняється від такого стягнення з громадянина України, тому допомога кваліфікованих юристів допоможе пришвидшити та зробити цей процес максимально комфортним для Вас. Сімейне законодавство України передбачає, що батьки повинні утримувати дитину до моменту, коли їй виповниться вісімнадцять років, а у випадку, якщо вона продовжить навчання, то до її двадцяти трьох річного віку. Цей обов’язок належить обом батькам, як батьку, так і її матері. Ця норма встановлює обов’язок як для батьків-українців, так і для батьків-іноземців. Тому не слід переживати, що іноземцю вдасться ухилитись від виплати аліментів, а його дитина залишиться без належної фінансової підтримки з боку одного з батьків.

Судовий порядок стягнення аліментів з іноземця

Якщо Вам необхідно стягнути кошти на утримання дитини з іноземця, то найкращий спосіб цьому – звертатись з позовом про стягнення аліментів в суд за України, де є місце реєстрації особи, яка подає позов, або в суд в тій державі, громадянином якої є відповідач.

Стягнення аліментів через суд в Україні

Вітчизняне законодавство встановлює норму, яка передбачає можливість звернення  з вимогою сплати аліментів до суду за місцем проживання позивача, навіть у випадку наявності іноземного елемента у відносинах, а саме іноземця як одного з батьків дитини.  Закон України встановлює, що у таких ситуаціях права та обов’язки батьків і дітей повинні врегульовуватись особистим законом дитини, тобто законом країни, громадянином якої є дитина. Аби почати судовий процес, необхідно ґрунтовно скласти позовну заяву про стягнення аліментів, яку слід підкріпити документами, які б підтверджували дохід особи, з якої планується стягувати аліменти. Також потрібно обов’язково довести родинні зв’язки між платником аліментів та особою, на чию користь вони будуть стягуватись. Матеріальний стан відповідача у справі повинен доводиться відомостями про реальний дохід особи, наявністю в нього/неї рухомого чи нерухомого майна, майновими правами, корпоративними правами тощо. Наші юристи допоможуть кваліфіковано підготувати усі необхідні документи та нададуть професійну допомогу в їх оформленні. Адвокати рекомендують, для того, щоб виконати рішення суду в іншій країні, у позовних вимогах краще формулювати спосіб стягнення аліментів у конкретно визначеній грошовій сумі.

Україна – одна з багатьох країн, які приєдналися до Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, завдяки якій судове рішення про стягнення аліментів з іноземця підлягає виконанню в країнах, які також підписали цю Конвенцію./p>

Щоб виконати таке рішення необхідно до нього додати заяву довільної форми про визнання та виконання такого рішення на території іноземної держави, а також клопотання, яке відповідної форми згідно з Інструкцією про виконання в Україні Конвенції. Таке клопотання є важливим елементом для виконання рішення, оскільки у ньому зазначаються контактна інформація про боржника, інформація про його майновий стан, будь-які відомості, які допоможуть у встановленні місця знаходження платника аліментів. Також до такого клопотання обов’язково додають копію українського судового рішення, відомості, що відповідач був поінформований про те, де і коли відбулося судове засідання, але не був присутній на такому, переклад усіх документів на мову країни, де воно має бути виконано.

Так, для визнання і виконання рішення, яке набрало законної сили в України, необхідно передати весь згаданий вище комплекс документів відповідному органу в іноземній країні. Така передача здійснюється територіальним управлінням юстиції в області за місцем реєстрації позивача. Цей спосіб є найбільш оптимальним, оскільки громадянин України сповна користується своїм правом на судовий захист, а держава таким чином демонструє піклування про своїх громадян. Міжнародний механізм визнання та виконання українських рішень за межами території України підвищує популярність такого способу стягнення аліментів.

Стягнення аліментів через іноземний суд

Інший спосіб отримати аліменти – звертатись в суд тієї держави, в якій мешкає той з батьків, до якого пред’являється позов. Для цього Вам не потрібно їхати в іншу країну. Подача документів здійснюється через територіальний орган Міністерства юстиції, відповідно до реєстрації місця проживання особи, яка звертається. До заяви про стягнення аліментів також необхідно подати копію документа про родинні зв’язки між особою, з якої планується стягувати аліменти та особою, на чию користь такі будуть стягуватись, переклад з офіційним засвідченням всіх документів на мову країни, куди вони будуть подаватися. Варто наголосити, що до заяви можуть бути додані інші відомості про майнове становище відповідача, місце, де він проживає тощо.  Далі територіальний орган Міністерства юстиції передає визначені законом документи у орган, який відповідальний щодо прийняття таких документів в країні (процедура передачі триває один місяць з моменту реєстрації документів), в якій знаходиться боржник, для їх розгляду і стягнення аліментів у разі вирішення спору на користь стягувача.  Стягнення аліментів в Україні є доволі затратним по часу та витратах, проте на території іноземної держави не слід очікувати простішою процедури. Варто врахувати витрати на можливо залученого адвоката в іноземній країні, особливості таких проваджень в інших державах та ефективність здійснення там судочинства.

Наші юристи допоможуть Вам обрати найкращий спосіб стягнення аліментів з іноземця для того, щоб Ви були задоволені результатом.

marriage in ukraine