Процедура визначення місця проживання дитини є актуальною коли батьки прийняли рішення про розлучення. У такому разі, постає питання з ким проживатимуть діти. Така подія є доволі травматичною та емоційною для всіх сторін, особливо для дітей. Адже у такому разі вирішується їхня подальша доля.  Вирішення цієї проблеми може бути мирним, якщо батьки дійшли спільного рішення у кого житиме дитина, так і не дуже мирним, через відповідні органи.

Право батьків на визначення місця проживання їх дітей. Підстави та умови

Як зазначалося вище, батько і матір дитини, які зрозуміли що їхній шлюб є неможливим і прийняли рішення розірвати його через суд, повинні визначити де будуть проживати діти, як і коли їх може відвідувати другий із подружжя, а також врегулювати питання матеріального і духовного добробуту дитини.

Ці питання можна врегулювати чотирма способами:

  1.       Усно домовившись про найбільш доцільний варіант для дитини, з огляду на економічні, духовні та соціальні потреби дитини. У цьому випадку, мається на увазі що взагалі відсутній спір про визначення місця проживання дитини, батько і мати не бажають подавати позови і судової тяганини. Даний спосіб є найменш травматичний для дитини, однак у таких випадках може ігноруватися воля дитини.
  2.       Шляхом підписання договору. Якщо сторони дійшли згоди розірвати шлюб на підставі спільної заяви в суд за правилами окремого провадження, вони мають подати в суд нотаріально завірений договір щодо порядку здійснення прав та визначення місця проживання дитини. У ньому договорі чітко прописується адрес, житлові умови, зобов’язання іншого із батьків щодо матеріального забезпечення і вдосконалення таких умов, графік відвідувань, тощо. Даний спосіб характеризується без конфліктним, однак сторони вирішують перестрахуватися шляхом письмового врегулювання даної ситуації, щоб в майбутньому не виникало питань щодо того де і з ким проживає дитина.
  3.       Якщо є спір про місце проживання дитини, то батьки можуть звернутися за допомогою в місцевий орган опіки та піклування. Працівники цього органу будуть спілкуватися  з кожним із батьків,  досліджувати їхні умови проживання, опитувати сусідів, співробітників та родичів. Також, важливим буде думка самої дитини, який варіант їй буде найбільше прийнятним. Тільки після цього, вказаний державний орган прийме найбільш оптимальне рішення яке тільки можливе в інтересах дитини.
  4.       Суд. Звернутися в суд для визначення місця проживання дитини з батьком чи матір’ю  можна незалежно від звернення до органу опіки та піклування. Тобто даний спосіб захисту Ваших прав є самостійним, а не послідовним. Для початку судового процесу потрібно звернутися із позовною заявою у місцевий суд за місцезнаходженням відповідача. Позивачем у даній категорії справ виступає особа яка бажає щоб у неї проживала дитина, відповідачем – особа у якої на даний момент вже проживає дитина або проживає окремо. Також до справи залучається представник органу опіки та піклування, завдання якого представляти інтереси дитини. На підставі ухвали суду, працівники державного органу опіки та піклування, мають дослідити житлові умови обох батьків та опитати в нетравматичний спосіб дитину щодо того з ким вона бажає жити.

Позов на визначення місця проживання дитини з батьком чи матір’ю

Судовий порядок визначення місця проживання дитини є найбільш оптимальним при конфліктній ситуації. Адже саме суд має найбільше повноважень щоб об’єктивно розсудити сторін та прийняти справедливе рішення. Вирішуючи спір суд звертатиме увагу на такі фактори:

-зацікавленість батька чи матері у фізичному, духовному та соціальному середовищах. Суд з’ясовуватиме наскільки той чи інший з батьків приймає участь у житті дитини, наскільки допомагає їй у тих чи інших сферах;

-наявність хронічних захворювань як у дитини, так і у батьків. У даному випадку, суд з’ясовує чи має хтось із батьків захворювання що можуть передатися дитині або якимось чином вплинути на життєдіяльність дитини.

– фінансове становище батьків та наявність належних житлових умов.  Суд досліджує на яких умовах перебуває житло, скільки там людей прописано, які умови для проживання дитини, наявність шкіл в місцевості, дитячих садків.

-наявність шкідливих звичок, графік роботи, адаптація дитини в новій сім’ї, тощо.

Як бачимо, доказова база є дуже широкою. Суд прискіпливо відноситься до справ про визначення місця проживання дитини.  З огляду на це, потрібно  звернутися до кваліфікованих адвокатів які допоможуть вирішити проблему на Вашу користь.

marriage in ukraine