В Україні статистка розлучень є доволі невтішною, це спричинено, перш за все, тотальною урбанізацією, міграцією населення та нестабільною економічною ситуацією в країні. Основними способами розлучення в Україні залишаються РАЦС і суд. Перший варіантом можна скористатися якщо у подружжя немає дітей і вони досягнули згоди мирно розірвати шлюбі відносити. Другий варіант, є більш складним. За допомогою суду, можна оформити розлучення при більш складніших та заплутаних ситуаціях. Наприклад, коли у подружжя є спільні діти, спільне майно, не досягнуто згоди щодо розлучення, відсутність когось із подружжя, при наявності іноземного елементу, тощо. Єдиними винятками, коли суд безсилий є наявність дітей до 1 року та вагітність дружини. Кожне розлучення є унікальним, у певному роді, тому перш ніж домовлятися з чоловіком/дружиною про розлучення краще проконсультуватися з адвокатом по розлученнях через суд.

Як подати позов на розлучення через суд?

Заява на розлучення подається в суд першої інстанції по місцю прописки чоловіка чи дружини. Подача документів може відбуватися як особисто, так і поштою. На початковому етапі, потрібно правильно визначити який суд повинен розглядати справу. Розгляд судом справи про розлучення може відрізнятися з огляду на такі факти:

  • 1. Подання спільної заяви в суд на розірвання шлюбу.

Подати заяву на розлучення можна як в суд за місцем прописки дружини, так і чоловіка. Вказана процедура буде дещо спрощеною, оскільки сторони дійшли спільної згоди на розлучення, вирішили умови утримання дітей та бажають швидко і мирно припинити шлюб. У даному випадку в суду відповідає необхідність допитувати сторін, свідків, з’ясовувати умови утримання дітей, поділ майна. Такі справи розглядаються за правилами окремого провадження у якому визначаються лише наявність або відсутність юридичних фактів що мають значення для сторін. Тобто, у справі відсутній спір який необхідно вирішувати та змагальність сторін. Сторони діють спільно, їм не потрібно доказувати свою позицію суду чи один одному. Для початку даної процедури, потрібно подати в канцелярію суду документи, що на розлучення через суд: заява на розлучення (підписана подружжями); договір що визначає порядок утримання і опіки дітей; свідоцтво про шлюб.

  • 2. Подання позову на розлучення в односторонньому порядку.

У даному випадку можливе застосування лише позовного провадження. Суд розглядатиме справу максимально прискіпливо з’ясовувати обставини справи та досліджувати доказову базу. Строк розгляду справи напряму залежить від правильної тактики та стратегії з огляду на особливості Вашої ситуації. Наприклад, якщо вам невідоме місце проживання відповідача чи він іноземець який проживає закордоном і не виходить на зв’язок, у такому випадку суд береться розшукувати відповідача через ЗМІ. Окрім цього, якщо в справі присутній іноземець місцезнаходження якого невідоме, суд може відмовити у розлученні в Україні та порекомендувати Вам звернутися в іноземний суд. Для уникнення таких ситуацій, потрібно звернутися до кваліфікованих адвокатів які займуться процесом від А до Я.

Форма і зміст заяви в суд на розлучення

Щоб розпочати процес розлучення через суд в Україні, потрібно подати в канцелярію суду належно підготовлений позов/заяву. Оформляється він лише у письмовій формі та підписується позивачем чи заявниками (при спільній заяві на розлучення). Будь-яке не дотримання вимог закону щодо форми та змісту тягне за собою залишення справи без розгляду та повернення позову. Позов повинен містити:

  • Назва суду до якого адресується позов;
  • Найменування сторін з їхніми реквізитами;
  • Зміст позовних вимог та обставини якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
  •  Докази;
  • Наявність чи відсутність аналогічного позову до відповідача і з тих же підстав.
  • Перелік документів що додаються.

Якщо відповідачем є іноземцем  і міжнародними угодами передбачене співробітництво України з такою державою, суд може повернути позов і зобов’язати позивача перекласти його на іноземну мову для передачі відповідачу. Такий хід справи є довготривалим і зі сторони українських юристів неможливо вплинути на розвиток справи.  Заява на розлучення за спільною згодою повинна містити схожі вимоги, за виключенням того, що сторони обоє виступають заявниками. Також у додатках повинен бути нотаріальний договір про утримання дітей, угода про аліменти, тощо. Багато зразків заяв перебувають у вільному доступі, однак кожна ситуація є унікальною, тому ми не рекомендуємо використовувати шаблони.

Строки розлучення через суд

Якщо оцінювати часові рамки розлучення, слід виходити із особливостей Вашої ситуації. Приблизно два-три місяці займає розлучення від початку до кінця. Така тривалість, зумовленна складністю справи, завантаженістю суддів, кількістю доказів які досліджуватиме суд, присутності та виявлення згоди сторін. Особливо складні справи про розлучення сумарно можуть слухатись понад 3 місяці. Дотримання чітких алгоритмів і судових тактик можуть максимально оптимізувати та скоротити час вирішення спору. Лише кваліфіковані адвокати можуть Вас запевнити у всіх ризиках та перешкодах які можуть виникнути в ході справи.

Скільки коштує розлучення через суд?

Вартість судового збору не встановлюється судом який розглядає справу, а є сталою для конкретного типу судової справи. Обчислити вартість та сформувати квитанцію можливо на офіційному сайті конкретного суду у який Ви будете звертатися із позовом.  У 2020 році вартість збору за подання заяви складає 0,4 прожиткового мінімуму що у грошовому еквіваленті становить 840,80 грн. Вартість правничої допомоги адвокатів залежить від складності справи та кількості витраченого часу на її вирішення.

marriage in ukraine