Позбавлення батьківських прав

Досить часто трапляються ситуації коли батьки не бажають піклуватися про власну дитину, більше того, вони це роблять в дуже травматичний спосіб для дитини. Єдиним способом захистити права дитини – це позбавлення батьківських прав недобросовісних батька чи матері. Виникає питання, з чого почати процедуру позбавлення батьківських прав щоб не допустити руйнування життя дитини? На щастя, українське законодавство не дозволяє нікому, особливо біологічним батькам, нехтувати своїми обов’язками по відношенню до дитини щодо нормального фізичного та духовного розвитку дитини. Дана процедура є складною, довготривалою та особливо відповідальною для усіх учасників судової справи. Важливо звернутися до юристів для правильної побудови стратегії захисту від початку до кінця розгляду справи.
Умови позбавлення батьківських прав батька чи матері
У Сімейному кодексі України чітко регламентуються підстави позбавлення батьківських прав батька чи матері. Даний перелік є вичерпним та унеможливлює зловживання цим правом будь-яких сторін. Отож, підставами позбавлення прав батьків є:
- Залишення новонародженої дитини у пологовому будинку без поважної причини більше ніж на 6 місяців.
- Ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини та нехтування обов’язку щодо отримання середньої освіти в школі.
- Застосування фізичного та психологічного насильства щодо дитини.
- Алкоголізм та наркоманія батьків.
- Експлуатація дитина з корисливих мотивів.
- Засудження когось із батьків до кримінальної відповідальності за злочини проти дітей.
Право на звернення в суд із вимогою позбавити батьківських прав надається другому із батьків, опікунам, закладам освіти та охорони здоров’я, органу опіки та піклування, прокурорам та самій дитині, при умові що вона досягла на момент звернення 14 років. У цьому переліку не надається право звернення в суд іншими близькими родичами, а саме для: дідусів та бабусь, рідних повнолітніх сестер чи братів. Вказаним особам не надається право звернення безпосередньо в суд, однак вони мають першочергове право на передачу їм дитини та подальше усиновлення.
Чи можливе позбавлення батьківських прав батька за несплату аліментів?
Однозначно- ні, такої підстави законодавством України не передбачено. Сам факт невиконання обов’язку по сплаті аліментів носить борговий характер, що не може бути достатньою підставою застосування цього заходу впливу. Даний факт може розглядатися судом при позбавленні батьківських прав лише в сукупності з іншими доказами ухилення від виконання батьківських обов’язків. У кожній ситуації потрібно детально вивчати усі докази та обгрунтування сторін.
Скільки часу займає процедура позбавлення батьківських прав?
Враховуючи те, що ця є не над відповідальною і довготривалою, позбавити батька чи мати швидко батьківських прав не вийде. Суд буде детально з’ясовувати усі докази, буде витребувати їх та допитувати усіх можливих свідків. Кінцевим буде рішення про позбавлення батьківських прав, яке тягне за собою втрату немайнових прав щодо виховання та опіки дитини, права бути представником та спадкоємцем дитини, тощо. Грубо кажучи, ця процедура повністю видаляє таку особу із життя дитини. Особа яку позбавили батьківських прав не звільняється від обов’язку щодо матеріального утримання власної дитини, тобто сплата аліментів не відміняється. Для належного захисту прав дитини необхідно звернутися до кваліфікованих адвокатів.