Питання розлучення в односторонньому порядку доволі часто виникає коли хтось із подружжя не бажає розлучати «по-доброму» або взагалі не виходить на зв’язок і невідомо де знаходиться. У таких випадках, єдиним способом залишається розлучення через суд в односторонньому порядку.

Розлучення без згоди в  Україні не вимагає великих затрат і багато часу, а тому дуже часто подружжя обирають саме таки    варіант. Крім того, українське законодавство лояльне у справах де стороною є іноземець. Зручність полягає в тому, що судовий розгляд можливий як без участі іноземця , так і у випадку подачі його нотаріальної згоди на розлучення в односторонньому порядку в Україні. Можливо розірвати шлюб в Україні навіть якщо обидві сторони знаходяться за кордоном, у такому випадку таку дію слід проводити через адвоката, надіславши йому нотаріальну довіреність на представництво у суді. У кожному із вищевказаних способів, краще звернутися до адвоката в сімейних справах, адже на практиці є дуже багато підводних каменів які можуть повністю «завалити» справу.

Як подати позов на розлучення в односторонньому порядку?

Найперше що потрібно зробити – це підготувати позовну заяву в суд. До цього питання потрібно віднестись з відповідальністю, адже позитивне рішення у справі напряму залежить від правильно складеного позову. Заплативши судовий збір, із позовом необхідно звернутися в суд за місцезнаходженням відповідача. Якщо все подано вірно і дослідивши аргументи в позові суд дійде висновку про доцільність розгляду справи – виноситься ухвала про відкриття провадження із датою та місцем проведення засідання. Якщо суд знайде явні недоліки то залишає позов без руху або взагалі відмовляє у розгляді справи.  Позов подається 3 способами: безпосередньо в канцелярію суду, рекомендованим листом поштою, через сервіс «Електронний суд». Обрання найоптимальнішого варіанту вирішення Вашої проблеми слід покласти на адвокатів, адже  кожна справа по своїй суті є унікальною  і краще довірити її компетентній особі.

Процедура розлучення в односторонньому порядку з іноземцем якщо є діти

При наявності дітей, у Вас може бути лише один варіант – звернення до суду зі  заявою. При цьому важливо в даному випадку отримати  згоду чоловіка щодо місця проживання дітей. Заява разом із паспортними документами та документом, який підтверджує укладення шлюбу подається до суду. Після спливу 2-3 місяців (фактичний строк), суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, яким в той же день припиняються шлюбні відносини, за умови якщо заяву не буде відкликано протягом цього строку.  При цьому, треба мати на увазі, що суд встановить місце розгляду справи на основі міжнародного договору з Україною, якщо такий укладений з державою іноземця. За його відсутності суд буде вирішувати, де має розглядатися спір, виходячи із Вашого останнього спільного місця проживання, якщо хтось із Вас досі проживає в Україні.

Однак, бувають ситуації коли при розлученнях хтось із подружжя не виходить на зв’язок, всіляко уникає мирного розірвання шлюбу. Якщо стороною шлюбу є іноземний громадянин і він виїхав у свою країну залишивши дружину/чоловіка з дітьми, тоді суд зобов’язаний розірвати шлюб в односторонньому порядку визначивши місце проживання дітей. Важливо не забувати, що Україна з 2013 року  є учасницею Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дитину, у якій чітко передбачений механізм співробітництва держав у справах неможливості уникнення сплати аліментів чи інших видів утримань на дітей.

Як швидко розірвати шлюб в односторонньому  через РАЦС

Доволі допустимим варіантом швидкого розлучення в односторонньому порядку є РАЦС. Виникає питання, як можна припинити шлюб якщо когось із подружжя немає в Україні на момент звернення в РАЦС? Доволі просто, але в будь-якому випадку потрібне волевиявлення у формі згоди того із подружь кого немає. Оформляється така згода нотаріально шляхом заповнення своєї частини заяви про розірвання шлюбу. Подати документи від імені одного із подружжя може другий із подружжя за умови, якщо особа не може подати їх через поважну причину і справжність підпису на заяві, поданій нею буде нотаріально засвідчена або прирівняна до неї. Такий формат досить зручний, адже бувають випадки коли іноземець готовий припинити шлюб, але не має можливості приїхати в Україну і це зробити. У такому випадку потрібно в іноземного нотаріуса чи в прирівняного до нього суб’єкта нотаріально звірити заяву заповнену зі свого боку ,проставити апостиль (легалізацію) і перекласти на українську мову. У випадку якщо немає волевиявлення – через РАЦС не вийде розлучитися. У такому випадку залишається тільки варіант із судом.  Свідоцтво  про розірвання видається після спливу одного  місяця з дня її подання. Якщо іноземець потребуватиме примірник такого свідоцтва то він може звернутися в посольства України закордоном із вимогою отримати такий документ.

Розлучення через суд в односторонньому порядку без відвідування суду

Часто бувають випадки коли сімейні пари бажають оформити розлучення через суд в односторонньому порядку без фізичної присутності в суді, тобто не перетинаючись між собою в такій стресовій ситуації. Це можливо зробити 2 способами: через представника в суді (адвоката) або самостійно виклавши максимально можливо свою позицію в позові і подавши клопотання про розгляд справи без участі відповідної сторони. Другий варіант є дуже ризиковим, адже можна дуже просто програти справу, або взагалі не розпочати навіть судовий розгляд. Для досягнення максимально позитивного для Вас результату, у двох перелічених випадках рекомендуємо звернутися до кваліфікованих юристів.

marriage in ukraine