Як збільшити розмір аліментів з іноземця

Дуже часто трапляється так, що розмір грошових коштів, призначених для утримання неповнолітньої дитини, з часом перестає забезпечувати умови, необхідні для її гармонійного розвитку. З однієї сторони, матеріальне становище того з подружжя, з ким проживає дитина, погіршується, а з іншої – офіційно підтверджені доходи платника аліментів чи його витрати виростають. Крім того, сьогодні має місце судова практика, яка встановила тенденцію до призначення саме мінімального рекомендованого розміру аліментів замість мінімального гарантованого. У нас є декілька порад щодо збільшення розміру аліментів з іноземця в Україні, які можуть значно полегшити вам цей процес.

Способи збільшення розміру аліментів

Законодавством передбачена можливість зміни розміру аліментів:

  • в добровільному порядку, якщо аліменти встановлені нотаріально посвідченим договором за домовленістю батьків. А даному випадку, для збільшення встановленого сторонами розміру укладається окремий договір, який також має бути посвідчений нотаріально.
  • в судовому порядку, шляхом подання позовної заяви або в порядку наказного провадження, якщо відсутній спір про батьківство.

Законодавством передбачена можливість зміни суми аліментів як з ініціативи матері, так і батька. Встановлену судом або за домовленістю сторін суму можна збільшити або зменшити, в залежності від зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків та в інших випадках.

Таким чином, чи прийме суд рішення про збільшення аліментів залежить від того, чи достатньо буде подано  переконливих доказів зміни вашого матеріального стану або погіршення вашого стану здоров’я. Також не виключаються випадки, коли внаслідок зміни певних обставин в сім’ї, виникає потреба збільшити витрати на дітей, що аналогічно є підставою для зміни розміру аліментів. Як показує судова практика, кожну обставину, на яку посилається позивач як на підставу для збільшення розміру аліментів, потрібно підтвердити доказами, які вказують на реальність зміни матеріального становища чи стану здоров’я. У випадках, коли необхідно довести недостатність призначеного розміру для утримання дитини, також є необхідним долучити до позовної заяви письмові докази витрат, які здійснюються по відношенню до дитини.

Як діяти у випадку, коли батько дитини іноземець

У випадках, коли платником аліментів є громадянин іноземної держави, є також два способи збільшення суми на утримання дитини:

  • Шляхом подання позовної заяви до суду за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача в Україні.
  • Шляхом подання позовної заяви до суду країни походження батька-іноземця.

Подати заяву в другому випадку можна через територіальне управління юстиції Мін’юсту за місцем вашої реєстрації. Щоб реалізувати цей спосіб, необхідно вивчити відповідне іноземне законодавство, щоб зрозуміти, чи подібна справа може бути розглянута судами країни іноземця. Це питання також може бути врегульоване міжнародними договорами, підписаними з Україною, а тому в цьому випадку вам не обійтися без допомоги кваліфікованих юристів.

Які докази необхідно подати

До позовної заяви обов’язково потрібно долучити докази, що вказують на обставини, які можуть бути підставами для зміни розміру аліментів, наприклад:

  • докази зміни матеріального стану (довідки про доходи батьків або кредитні договори, тощо);
  • докази погіршення або поліпшення здоров’я (медичні довідки, висновки лікарів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо необхідності лікування);
  • докази, що підтверджують зміну сімейного стану (наприклад, народження дітей у платника аліментів).

Крім того, при визначенні нового розміру аліментів суд буде враховувати стан здоров’я та матеріальне становище дитини, платника аліментів, наявність у нього інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, наявність майна чи майнових прав, його фінансове становище та витрати, якщо ви не зможете їх довести.

Який розмір аліментів може призначити суд

Аліменти не можуть бути меншими 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто 929,5 грн. для дітей віком до 6 років. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини певної вікової категорії. У разі якщо заробіток платника дозволяє, то мінімальна сума повинна бути не меншою 1859 грн. для дітей віком до 6 років. Максимальний розмір аліментів – 10 прожиткових мінімум для дітей відповідного віку. Якщо судом будуть виявлені доходи, джерело походження яких відповідач не зможе довести, суд не буде обмежуватися розміром його заробітку. Зверніть увагу: при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, збільшена сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішенням суду, а не з моменту пред’явлення позову.

marriage in ukraine