Чи можливо подати спільну заяву за відсутності одного з подружжя

Якщо чоловік чи дружина через поважну не можуть власноруч подати документи, то Ви можете здійснити це від їх імені, за умови, що підпис на заяві, поданій ними, буде нотаріально засвідчений або прирівняний до нього. Така ж процедура може бути застосована в суді.

Крім цього, при поданні документів чи після цього Ви маєте право надіслати до РАЦСу повідомлення про згоду на реєстрації розірвання шлюбу без Вашої присутності і зазначити про відділ РАЦС, до якого слід надіслати свідоцтво.Припинення шлюбних відносин в Україні може суттєво відрізнятися в складності в кожному окремому випадку, але за загальним правилом процес розлучення є швидкою та маловитратною процедурою. Однак, у випадках, коли немає згоди щодо розлучення чи у подружжя є неповнолітні діти, можуть виникнути певні труднощі, у зв’язку з чим Вам може знадобитися допомога юриста.

Звичайно, в багатьох випадках Ви зможете легко впоратись і без нашої допомоги, зокрема у випадках розлучення за спільною згодою через суд. Однак, коли діло доходить до виникнення спору, зокрема поділу майна, виникає ризик втратити чималі статки. Нагадуємо, що за подання позову до суду сплачується судовий збір у розмірі 879 гривень, а з 1 грудня  – 908 гривень (40% від прожиткового мінімуму). Але основні втрати Ви можете понести в разі подання кимось із подружжя позову про розподіл майна, судовий збір за який становить 1% ціни позову, не більше 15 тисяч гривень (3 мінімальні зарплати). Крім того, потрібно пам’ятати, що обов’язково доведеться понести додаткові витрати, зокрема залежно від обставин справи, це може бути експертна оцінка майна, нотаріальні послуги, різного роду експертизи, висновки фахівців, юридичні послуги адвоката тощо.

Щоб уникнути цих втрат та захистити належне вам майно, наша компанія пропонує Вам скористатися знаннями та багаторічним досвідом її юристів у шлюборозлучних процесах, в тому числі в спорах за участю іноземних громадян.

Скільки триває розлучення через суд

Насправді шлюб можна розірвати дуже швидко за умови, що між чоловіком та дружиною відсутній спір. За відсутності спільних дітей – заява подається до РАЦСу, при наявності дітей – до суду. Термін розгляду в обох випадках однаковий і не перевищує одного місяця з дня подання заяви. Разом із заявою потрібно подати нотаріально засвідчений договір, яким регулюються подальші умови проживання дітей.

До РАЦСу або до суду необхідно подати:

  1. Письмову заяву про розірвання шлюбу;
  2. Свідоцтво про шлюб або показати відмітку про шлюб в паспорті заявника;
  3. Паспортний документ або посвідку на постійне чи тимчасове проживання

Після ухвалення рішення, його направляють до відділу РАЦС, який вносить відомості до реєстру в цей же день, а по завершенню процедури реєстрації Вам видають Свідоцтво про розірвання шлюбу.

Проте дуже часто трапляється так, що чоловік та жінка не досягнули згоди щодо припинення шлюбу або, скажімо, між ними виник майновий спір чи просто місцезнаходження когось із них є невідомим. В таких випадках, виникає потреба ініціювати судовий розгляд шляхом подання позову про розірвання шлюбу, та позову про поділ майна подружжя. Рішення суду в цьому випадку ухвалюється за результатами розгляду справи в порядку загального позовного провадження, яке, залежно від конкретних обставин, може затягнутися на кілька місяців. За загальним правилом справа має бути розглянута в межах 3-х місяців, проте в деяких випадках строки можуть бути продовжені або ж розгляд може бути зупинено, а тому розгляд може тривати значно більше. В основному на тривалість впливає подання доказів, адже іноді отримання необхідних матеріалів, документів, показань потребує рішення суду, та й процес їх отримання може займати немало часу.

Якщо заява подавалася одразу до РАЦСу, то шлюб буде вважатися розірваним з моменту реєстрації даного акту. У випадку подання спільної заяви чи позову до суду, шлюб вважатиметься розірваним з моменту набрання рішенням суду законної сили. В свою чергу рішення набирає законної сили, коли спливає строк подання на апеляцію, тобто протягом 30 днів з дня ухвалення рішення суду.

Заява на розлучення в суд

Зазвичай позов про розірвання шлюбу подається разом з позовними вимогами щодо поділу майна, позовом про стягнення аліментів та визначенням місця проживання дитини. Однак кожен з подружжя має 3 роки щоб подати позов про поділ майна, а стосовно інших згаданих позовних вимог строк обмежується досягненням дитиною повноліття. За загальним правилом позов подається за місцем, де проживає відповідач, однак, якщо на утриманні позивача є неповнолітні діти або позивач через проблеми зі здоров’ям чи з інших поважних причин не може прибути в це місце, позов можна подавати за місцем, де проживає або знаходиться в цей час позивач. Також сторони можуть домовитись стосовно того, де буде розглядатися справа.  

Крім того, наша компанія має значний досвід у справах про розлучення з іноземцями. Важливою відмінністю таких справ є необхідність доведення вами того, що справа має розглядатись на території України. Де має розглядатися Ваша справа Вас можуть проінформувати наші юристи, попередньо дослідивши міжнародну угоду України з країною іноземця. Якщо угода відсутня, в позові повинно бути зазначено Ваше останнє спільне місце проживання, причому на території України і за умови, що хтось із Вас все ще тут проживає. Якщо востаннє разом Ви проживали за кордоном суд встановить підсудність не на вашу користь.

Чи можливо розлучитись без участі відповідача, місце перебування якого є невідомим?

Так, це можливо. В такому випадку в позовній заяві вказується його останнє відоме місце проживання чи перебування, за яким суд здійснюватиме заходи по його розшуку. Якщо знайти не вдається, суд розглядатиме справу за його відсутності.