Зважаючи на велику кількість розлучень та народжень позашлюбних дітей в Україні, з кожним роком зростає кількість осіб, які хочуть позбутися тягаря утримання нерідних дітей. Не рідко їм доводиться доводити відсутність батьківства у справах про призначення аліментів, в яких надійним засобом змусити матір дитини відмовитись від позову є клопотання про призначення експертизи. Така стратегія можлива за умови, якщо чоловік абсолютно впевнений в непричетності до зачаття дитини. Однак в багатьох випадках отримати експертний висновок немає можливості або ж чоловік точно не впевнений, і тоді виникає необхідність обгрунтовувати позовні вимоги іншими способами.

Законодавство України дає можливість подання позову, за результатами розгляду якого запис про те, що ви є батьком може бути анульовано. Враховуючи те, що в Україні проблема з оспорюванням батьківства вже багато років залишається актуальною, дана стаття пропонує ознайомитися з усіма передумовами та можливими випадками, коли батько дитини може подати такий позов або іншим чином визнати відсутність кровного зв’язку з дитиною.

Оспорювання батьківства без експертизи ДНК. Які передумови оспорювання варто знати?

Перш за все, необхідно зрозуміти, що це можливо лише після народження дитини і до моменту досягнення нею повноліття. Якщо дитина зачата чи народжена в шлюбі, то вона буде походити від подружжя. Оспорити батьківство може особа, записана батьком. Батьківство оспорюють як при народженні дитини в шлюбі так і поза ним, зокрема його не уникнути в таких ситуаціях:

  • При народженні дитини в шлюбі, вона одразу вважається такою, що походить від подружжя;
  • Якщо чоловік не одружений з жінкою і записався батьком дитини, він може позиватися лише у випадку незнання про те, що дитина зачата  від іншої особи;
  • В разі, якщо колишня дружина уклала новий шлюб, за умови що після розлучення з нею не пройшло десять місяців.

Чи може жінка скористатися зазначеним правом?

Так, попри те, що переважна кількість подібних позовів надходять від сильної половини населення, таке має також матір. Перш за все це ситуації з доведенням зв’язку її дитини з іншим чоловіком, ніж з тим, який записаний батьком.  Такий позов може бути задоволений лише за умови подання іншим чоловіком заяви про визнання його батьком.

Оспорювання батьківства в суді. Як оспорити або довести батьківство над дитиною у Львові?

Перший спосіб полягає у тому, щоб знайти біологічного батька дитини і звернутися разом з ним за його згоди до одного з відділів органів реєстрації актів цивільного стану м. Львова з відповідними заявами;

Другий спосіб – подати позов до суду, який підкріплений хорошою доказовою базою. Звичайно ж, найкращим способом є надання висновку судово-медичної експертизи, але є й інші надійні докази, серед яких зокрема:

  1. Показання свідків (які можуть підтвердити наявність зв’язків чи факту проживання з іншим чоловіком на момент зачаття);
  2. Пояснення чоловіка, третіх осіб в яких зазначені обставини, що роблять його присутність на момент зачаття неможливою;
  3. Речові докази (наприклад, квитки, що підтверджують факт тривалої відсутності чоловіка на момент зачаття, довідка про безпліддя, чи інші медичні довідки, які підтверджують неможливість зачаття дитини, посвідка на постійне проживання в іншій країні та інші).

Окрім доказів, наші юристу мають значний досвід у судовій практиці, яка береться до уваги при вирішенні таких спорів, що може стати сильною стороною в підтримку Ваших вимог.

Якщо ви плануєте взятися за доказування відсутності кровного зв’язку з дитиною і подати зустрічний позов у справі про призначення аліментів, без отримання висновку генетичної експертизи, ми радимо вам скористатися допомогою юристів, які спеціалізуються на вирішення подібного роду сімейних справ, а не покладатися на власні сили. Наша професійна допомога може зберегти Ваше матеріальне благополуччя на багато років вперед і застерегти Вас від обману, який може бути узаконений судом внаслідок неправильної тактики доказування в цій категорії справ.