Проживання дитини з одним із батьків поступово стає нормою в наш час, що звичайно не може не вказувати на слабкість інституту сім’ї в нашій країні. Потреба у визначенні місця проживання дитини виникає у випадку роздільного проживання її батьків, які перебувають у шлюбних відносинах, або шлюб між якими розірваний або ж взагалі не укладався. Закономірним наслідком визначення місця проживання дитини є призначення аліментів на користь того, з ким вона проживає.

Визначення того, де буде проживати дитина до рішення суду

  • Усна домовленість, з або без укладення нотаріально посвідченого договору про утримання та виховання дитини, яка є безумовно найпростішим із варіантів і мабуть найоптимальнішим. В договорі можна одразу прописати розмір та порядок сплати аліментів на дитину.
  • Батьки можуть вирішити дане питання в позасудовому порядку (тобто до рішення суду), який має свої плюси та мінуси. Це право реалізується шляхом подання заяви разом з іншими документами в службу у справах дітей. В тому випадку процес визначення майбутнього місця проживання дитини може бути доволі незручним і тривалим в часі. В обов’язковому порядку працівник служби повинен скласти акт обстеження умов проживання, що відповідно вимагає проведення бесід з батьками та відвідин дитини в місці її проживання. Також спеціальний фахівець повинен зробити оцінку потреб сім’ї і визначити чи спроможні батько та мати забезпечити належні умови виховання дитини. В кінці буде складатися висновок, яким служба вирішить спір на користь одного з батьків. Не виключається і ситуація, коли обидва батьків не можуть забезпечити належні умови, а тому їх чекає позбавлення батьківських прав. Рішення на основі висновку приймає орган опіки і піклування. Плюс цього способу в тому, що він вигідний для того з батьків, хто впевнений, що висновок буде на його користь, але по суті, але не можна сказати, що цей варіант розвитку подій вимагає надто багато часу, оскільки він все одно буде відбуватися в межах судового розгляду.

У м. Львів Ви можете звернутися із заявою до служби у справах дітей Львівської міської ради або ж доручити нам представляти Ваші інтереси. 

Які правила встановлені законодавцем для визначення того, де проживатиме дитина?

Законодавець вважає, що до десяти років дитина не може зробити свідомий вибір з ким із батьків вона дійсно хоче проживати. А тому місце проживання повинні визначати самі батьки без врахування думки дитини. Відповідно з десяти років думка дитини повинна враховуватись, а вже починаючи з чотирнадцяти років, дитина має право сама обирати того з батьків, з ким їх більше хочеться бути разом. При цьому не існує ніяких обмежень щодо проведення часу з дитиною. Місце проживання – це суто юридична категорія, яке не обмежує батьківські права і не встановлює ніяких часових рамок у відносинах між батьками і дітьми. Але зазвичай один із батьків, і як показує практика ним є батько, просто не в змозі приділяти дитині багато часу, а тому обмежується простими відвідинами дитини.

Проте буває і так, що батьки в рівній мірі здатні вкладатися в дитину, а тому між ними виникає спір, який має альтернативні способи розв’язання.

Позов про визначення місця проживання дитини

Судовий розгляд, який безумовно кращий за інші варіанти своєю надійністю і, звичайно, можливістю доводити свою позицію стосовно визначення судом місця проживання дитини. Не виключено, що на рівні органів опіки і піклування , служби у справах дітей можуть бути певні домовленості, а тому ми рекомендуємо вирішувати це питання через суд. Так, наприклад, суд буде перевіряти ставлення кожного з батьків до свої обов’язків стосовно виховання дитини, ставлення самої дитини до кожного з батьків, її потреби і можливість їх вирішення кимось із батьків, відносини між Вами і дитиною, які вже склалися чи можуть скластися тощо. Звернутися до суду можливо одразу, без попереднього звернення до служби у справах дітей. Зазвичай суд залучає орган опіки і піклування як третю особу з метою уникнути тиску на дитину з боку батьків при визначенні її думки стосовно проживання з кимось із них.

Зразок заяви на визначення місця проживання дитини

Ви можете знайти зразок позовної заяви в Інтернеті, але зважаючи на складність доказування в цій категорії справ, для написання позову краще звернутись до наших юристів. Загалом позовну заяву не важко написати й самому, але в процесі визначення інтересів дитини під час судового засідання, а також в процесі збору доказової бази та самого доказування обома сторонами, Вам не обійтися без допомоги юриста.

На чиїй стороні судова практика?

Найбільше значення безумовне відіграє бажання дитини та ставлення батьків до дитини, яке включає в себе атмосферу любові, турботи, емоційну стабільність, матеріальне забезпечення та середовище розвитку. Суд в кожному конкретному випадку буде зважувати усі критерії, а тому кожен може мати рівні шанси виграти у справі залежно від вкладу в дитину.