Закон дає шанс батькам, які змінили власне ставлення до батьківських обов’язків поновити втрачені батьківські права. Це можливо реалізувати при наявності певних  умов:

  • Якщо дитині не виповнилося 18 років.
  • Якщо дитина не була усиновлена, крім випадків якщо було ухвалене рішення про скасування усиновлення чи визнання його недійсним.
  • Поведінка особи повинна зазнати змін порівняно з поведінкою, яка стала причиною позбавлення батьківських прав.
  • Обставини, які стали підставою для позбавлення батьківських прав повинні істотно змінитися.

При цьому закон встановлює для цієї процедури деякі обмеження. Перш за все поновити права можна лише через суд і у випадку відмови за результатами розгляду справи, повторно подати заяву можна лише через рік. Існування таких ризиків говорить про те, що звернення до юристів з чималим досвідом в сфері сімейного права є обов’язковим. Подати заяву до суду можуть лише особисто батьки, оскільки суд буде перевіряти наявність істотних змін у їх поведінці, а також поновити права можуть усиновлювачі стосовно усиновлених дітей. Інші як фізичні, так і юридичні особи, в тому числі представники батьків, позбавлені такого права. Проте орган опіки і піклування все ж буде брати участь в цьому процесі, оскільки саме він буде подавати суду висновок обстеження умов проживання батьків та дитини. Також важливим моментом є те, що суд не може прийняти рішення про поновлення прав, не врахувавши думку іншого з батьків або тих осіб, з якими фактично проживає дитина. В судовій практиці відомі також і випадки, коли суд, зважаючи на думку дитини, відмовляв у поновленні батьківських прав. При цьому судова практика показує, що до уваги може братися лише думка дитини, яка може висловити її.  З іншої сторони є практика Верховного суду, яка каже що небажання дитини бути з матір’ю не є підставою для позбавлення батьківських прав. Тому варто пам’ятати, що суд завжди буде виходити з інтересів дитини, і юрист повинен буде довести значущість відновлення прав саме для інтересів дитини, навіть якщо вона цього не бажає.

Відновлення батьківських прав матері в Україні

Насправді закон не встановлює якихось відмінностей в регулюванні процедури відновлення батьківських прав для матері та для батька. Інакше це порушувало б рівність прав жінки та чоловіка. Однак на практиці найчастіше з такими позовами звертаються саме чоловіки. Стосовно матерів можна відзначити, що справи за їхньою участю відзначаються вищими шансами на успіх до двум причинам. По-перше,судова практика, в тому числі практика Європейського суду з прав людини у справах визначення місця проживання дитини наголошує про більше значення матері для розвитку дитини, посилаючись на більший зв’язок з дитиною та фізіологічні потреби дитини.

Відновлення батьківських прав батька в Україні

Для чоловіків цей процес дещо складніший в нашій країні. Дуже часто зв’язок між дитиною і батьком втрачено і дитина не відчуває сильної потреби в батькові. Крім того, часто головним аргументом для поновлення прав батька є матеріальна сторона, але масове призначення аліментів чоловікам знімає це питання. Все ж вихід завжди можна знайти і у батька завжди є достатньо часу, аби змінити обстановку чи поведінку таким чином, щоб з’явилися підстави для поновлення втрачених батьківських прав. В будь-якому разі закон не забороняє бачитися з дитиною, крім того батько зобов’язаний утримувати її, що вже може бути значним вкладом у виправлення ситуації. Проте процес поновлення є в більшості випадків тривалим процесом і вимагає терпіння.

Відновлення батьківських прав у Львові

Щоб відновити втрачені батьківські права у м. Львів, вам необхідно подати відповідну заяву до суду того району, в якому ви проживаєте.