Процес позбавлення батьківських прав
Сімейні відносини справа не з простих. Обов’язки, які виникають з цих відносин, повинні виконуватись всіма членами сім’ї. У разі їх невиконання, можливе позбавлення батьківських прав як матері, так і батька. Процес цей є тривалим та виснажливим для всіх сторін, оскільки потребує не лише фізичних зусиль, а й моральної витримки.
Позбавлення батьківських прав матері або батька
Перш за все слід зазначити, що вирішення справ цієї категорії потребують ґрунтовної підготовки, адже вони стосуються прав та інтересів дітей. Кваліфікований адвокат допоможе почати процес позбавлення батьківських прав, підкаже, як правильно та найбільш вигідніше для інтересів дитини це зробити.
Розпочинати в Україні слід із заяви про позбавлення батьківських прав батька (матері). Така заява подається до місцевого суду в тому районі, де проживає той з батьків, кого позбавляють прав. Її може подати інший з батьків, або опікун/піклувальник, або особа, в кого мешкає дитини, наприклад, бабуся/дідусь, тітка/дядько чи інші. У таких справах завжди повинен бути залучений орган опіки та піклування, який теж може подати заяву.
Цікаво знати, що прокурор теж вправо подати згадану вище заяву. Тому, якщо у батьків є проблеми із законом, прокурор може звернутись до суду, аби вберегти дитину від згубного впливу горе-батьків.
Також в Україні сама дитина, яка досягла 14 років, може звернутись із заявою про позбавлення батьківських прав. У неблагополучних сім’ях часто трапляється, що діти виростають без необхідного нагляду з боку батьків, тому змушені самі захищати свої права.
Ця процедура одна з найнеприємніших в сімейних стосунках, проте кваліфікований адвокат допоможе Вам зробити все згідно із законом, аби убезпечити себе та/чи дітей від згубного впливу батьків.
Заява про позбавлення батьківських прав батька (матері)
Будь-який судовий процес повинен починатися із подання позову, який буде грамотно складений, одразу створить для суду явлення цілісної картини та наштовхне на правильне вирішення спору.
Заяву про позбавлення батьківських прав слід подавати у випадках:
- якщо батьки не виконують своїх обов’язків, а саме не займаються вихованням дитини, її шкільним розвитком, тобто не забезпечують її відвідування освітніх закладів,
- якщо батьки є жорстокими з дитиною, це може бути як фізичне, так і психічне насильство, різного роду приниження,
- якщо є встановлений медичним висновком факт того, що батьки є хронічними залежними від наркотиків та/чи алкоголіками,
- якщо батьки здійснюють експлуатацію дитини, тобто використовують її як засіб наживи чи заробітку,
- якщо батьки вчинили умисний злочин проти своєї дитини та інші.
Слід наголосити, що кожна з цих підстав для подання заяви про позбавлення батьківських прав, вимагає документального підтвердження. Для того, щоб зібрати всі необхідні документи та правильно їх оформити, Вам слід звернутись до юристів, які спеціалізуються у цій сфері. Вони зможуть забезпечити швидкий розгляд процесу та його вирішення.
Стаття про позбавлення батьківських прав
Законодавство в Україні передбачає спеціальний нормативний акт, який регулює відносини між подружжям, батьками, батьками та дітьми. Цей закон називається Сімейний кодекс України. Саме в ньому містяться основні статті, що регулюють позбавлення батьківських прав, а саме від підстав (стаття 164 СКУ) та до їх поновлення (стаття 169 СКУ). Також цей кодекс містить положення про те, де і з ким повинна перебувати дитини після позбавлення її батьків або одного з них батьківських прав.
Також важливо, що закон встановлює статтю про правові наслідки позбавлення батьківських прав. Саме тому, перш ніж звернутися із заявою до суду, слід ознайомитися із наслідками, які можуть настати в разі задоволення позову.
Кваліфікований юрист допоможе Вам та пояснить всі правові тонкощі цієї процедури.
Скільки часу займає позбавлення батьківських прав?
У Львові процедура позбавлення батьківських прав займає часу від двох до трьох місяців. Оскільки відбувається судовий процес все залежить від завантаженості судових органів, судді, який здійснює розгляд справи, підготовки матеріалів для звернення в суд.
Сімейний адвокат надасть консультацію з конкретно Вашого випадку позбавлення батьківських прав.